!

محصولی یافت نشد.

محصولی برای فیلتر انتخابی شما یافت نشد.

مالی و سرمایه گذاری (Investment and  Financial)

هر شخص می تواند با استفاده از روش های مختلفی کسب درآمد کند. کسب درآمد می تواند از طریق انجام کارمندی یا کارگری ، کارآفرینی یا سرمایه گذاری باشد. افرادی که در مشاغل کارمندی یا کارگری مشغول به فعالیت هستند ، در ازای مدت مشخصی که مشغول فعالیت هستند حقوق ثابت و معینی را دریافت می کنند و رشد حقوق آنها بسیار محدود است. اما افرادی که اقدام به سرمایه گذاری در حوزه های مختلفی مانند بورس ، طلا و… می کنند چنانچه دانش کافی را در حوزه سرمایه گذاری داشته باشند می توانند در مدت نسبتا کوتاهی به سود فراوانی دست یابند.

حوزه سرمایه گذاری بسیار گسترده است و می تواند شامل سرمایه گذاری در گواهی سپرده، اوراق قرضه، سهام عادی یا صندوق‌های مشترک سرمایه گذار ، گواهی خرید ، برگ اختیار خرید و فروش سهام و دارایی‌های مشهود مانند طلا و اشیاء قیمتی باشد.

سرمایه گذاری را می توان اینگونه تعریف نمود : سرمایه گذاری عبارت است از تبدیل وجوه مالی به یک یا چند نوع دارایی که برای مدتی در زمان آتی نگهداری خواهد شد، با توجه به تعریف ارایه شده می توان دریافت که انجام سرمایه گذاری مستلزم مدیریت آن توسط سرمایه گذار است. بنابراین هدف همه افرادی که سرمایه گذاری می کنند، رشد و توسعه سرمایه خود و بهره مندی از منافع آن در آینده است.

وارن بافت ، موفق ترین و برجسته ترین سرمایه گذار جهان ،سرمایه ‌گذاری را فرایند برنامه‌ ریزی برای پول می داند تا در آینده پول بیشتری نصیب شخص شود و او معتقد است که هر شخصی باید روی منابع مختلف و متعددی سرمایه گذاری کند و منابع درآمدی متعددی را برای خود ایجاد کند.

سرمایه ‌گذاری در علم اقتصاد بدینگونه تعریف می شود :  خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌ شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود.

سرمایه ‌گذاری در علم مالی بدینگونه تعریف می شود: فرد یک دارایی مالی نظیر سهام را می  ‌خرد و پیش ‌بینی می‌کند که آن دارایی مالی در آینده سودآور خواهد بود و قیمت آن افزایش خواهد یافت، لذا با فروش به قیمت بالاتر سود خوبی به دست خواهد آورد.

سرمایه ‌گذاری می تواند به روش مستقیم یا غیر مستقیم انجام شود. در روش مستقیم، فرد سرمایه گذار سرمایه خود را مدیریت می کند اما در روش غیر مستقیم ، فرد صاحب سرمایه ، مدیریت سرمایه خود را به نهادها یا اشخاص دیگری واگذار می کند. میزان ریسک در مدل سرمایه ‌گذاری غیرمستقیم کمتر است، اما توجه کنید در روش مذکور معمولا میزان بازدهی و سودهی نیز کمتر است.

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلند مدت

زمان یکی از فاکتورهای مورد نظر سرمایه‌ گذاران است. بعضی از آنها تمایل دارند تا در مدت زمان کوتاهی به بازدهی مورد انتظار دست پیدا کنند. در عوض برخی دیگر، به سرمایه‌گذاری بلند مدت و ترسیم افق‌ های دراز مدت امید دارند.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری

انتخاب یکی از روش های سرمایه گذاری ، منوط به در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند زمان، میزان دانش و تخصص افراد و برخی فاکتورهای دیگر است.

  • سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار : اوراق بهادار برگه‌هایی هستند که براساس آنها یک رابطه بین اشخاص حقیقی و حقوقی در بازارهای مالی شکل می‌گیرد.  سه نوع از اوراق بهادار به نام اوراق بدهی، اوراق حقوقی صاحبان سهام و ابزارهای مشتقه وجود دارد که براساس انواع سرمایه‌ گذاری می‌توان اقدام به سرمایه‌ گذاری در یکی از آنها کرد. اوراق بدهی یک سند باارزش بوده که بیانگر یک رابطه مالی از نوع بدهکار و بستانکار بین طرفین مختلف است. اوراق بدهی معمولا از جانب شرکت‌ها و بنگاه‌ های مختلف صادر می‌شود که به آنها صادرکننده اوراق یا توزیع‌کننده آن نیز گفته می‌شود. اوراق بدهی معمولا یک نوع سرمایه‌گذاری مستقیم و کوتاه‌مدت است. سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی یکی از بهترین انواع سرمایه ‌گذاری کوتاه مدت برای افراد کم ‌ریسک است.
  • اوراق قرضه :  این اوراق یک نوع سند مالی بهادار محسوب می‌شوند که براساس آن شما به عنوان سرمایه‌ گذار، سرمایه خود را در اختیار یک کسب‌وکار یا شرکت دولتی قرار داده و سپس در بازه‌های زمانی مشخص می‌توانید سود و اصل پول خود را دریافت کنید.
  • اوراق قرضه معمولا به سه صورت مختلف صادر می‌شود و شما می‌توانید از طریق خرید آنها، به سود تقریبا مناسبی با ریسک پایین برسید. از مهم‌ترین نهادهای توزیع‌کننده اوراق قرضه می‌توان به خود دولت و وزارتخانه‌های تابعه آن اشاره کرد.
  • اوراق مشارکت : بیشتر شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی جهت تامین مالی پروژه‌های عمرانی خود اقدام به انتشار اوراق مشارکت می‌کنند.
  • در واقع در اینجا شخص با قرار دادن سرمایه خود در اختیار شرکت‌ها و بنگاه‌های مختلف، اصل و سود پول خود را در زمان‌های مشخص دریافت خواهد کرد. اوراق مشارکت بیشتر توسط بنگاه‌های دولتی منتشر می‌شود، بنابراین میزان ریسک آن بسیار پایین بوده و افرادی که ریسک‌پذیر نبوده یا به تازگی در دنیای سرمایه‌گذاری ورود پیدا کرده‌اند، می‌توانند این اوراق را خریداری کنند.
  • اسناد خزانه یکی دیگر از انواع سرمایه‌گذاری بوده که خود نوعی اوراق بدهی به شمار می‌رود و شباهت‌های زیادی با سایر انواع این اوراق دارد. با این تفاوت که اسناد خزانه یک اوراق کاملا دولتی محسوب شده و صرفا از جانب دولت منتشر می‌شود.
  • صکوک یا اوراق قرضه اسلامی :  اوراق قرضه به علت تناقض با قانون بانکداری اسلامی در ایران اجرا نمی‌شود. در ابتدای امر، ایران از اوراق مشارکت به جای اوراق قرضه استفاده می‌ کرد. اما در دهه‌های اخیر اوراق قرضه اسلامی یا همان صکوک جای خود را به اوراق مشارکت داده است. صکوک نیز یک اوراق دارای اعتبار است که خریداران با خرید آن، منابع مالی خود را در اختیار نهاد یا دستگاهی قرار می‌دهند تا اقدام به خرید دارایی‌های خود کند.
  • اوراق سپرده بانکی :  این اوراق توسط بانک‌ها صادر می‌شود و دارندگان آن می‌توانند در تاریخ‌های مشخص اصل و سود پول خود را دریافت کنند. اوراق سپرده بانکی شباهت بسیار زیادی با سپرده بانکی معمولی دارد و به نوعی تضمین‌کننده هر دو آنها بانک‌ها هستند. با این تفاوت که معمولا نرخ سود اوراق سپرده بانکی بیشتر از سپرده‌های عادی است. بنابراین مشتریان استقبال بیشتری می‌کنند. معمولا نرخ سود یکساله اوراق سپرده بانکی 20 درصد است. این اوراق می‌تواند به صورت قابل انتقال به غیر یا برعکس آن باشد.
  • اوراق اجاره (صکوک اجاره) :  اوراق اجاره شباهت بسیار زیادی با اوراق مشارکت دارد و از هر دو آنها جهت تامین مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های عموما دولتی استفاده می‌شود. اما اوراق صکوک یک تفاوت اساسی با اوراق مشارکت دارد. در اوراق صکوک یا اجاره یک نهاد واسط بین شرکت‌ها و افراد وجود دارد. این نهاد اقدام به جمع‌آوری منابع مالی از سرمایه‌گذاران می‌کند و با استفاده از آن دارایی‌ لازم برای شرکت‌ مذکور را خریداری و در اختیار آن قرار می‌دهد.
  • اوراق حقوق صاحبان سهام : این اوراق نیز نیز همانند اوراق بدهی یک نوع اوراق بهادار محسوب می‌شود. با این تفاوت که به جای بدهی نشان‌دهنده مالکیت سرمایه‌گذار نسبت به یک دارایی یا شرکت است.